Ethereum

Ethereum jest to system operacyjny oraz platforma operacyjna oparte o blockchain, których celem jest zastąpić trzecie strony w Internecie, które przechowują dane i inne informacje. Ethereum pragnie zdecentralizować istniejący model klient-serwer. Dzięki pomocy Ethereum serwery i chmury zastępowane są tysiącami węzłów prowadzonych przez ochotników na całym świecie.

Ethereum opiera się na idei otrzymywania przez ludzi tej samej ilości funkcjonalności bez względu na to, gdzie mieszkają lub skąd pochodzą, i wówczas ludzie rywalizowaliby o świadczenie swych usług w oparciu o tą infrastrukturę.

Aby wyraźniej to zrozumieć, kiedy przeglądasz pewien sklep z aplikacjami, widzisz różnorodne aplikacje od komunikatorów poprzez fitness po gry i tak dalej. Problem jest taki, że te aplikacje potrzebują firmy (usługa stron trzecich) do przechowywania Twoich informacji, takich jak dane kart kredytowych, historia zakupów i inne tego typu szczegóły na serwerach. Co więcej, Twój wybór aplikacji które pragniesz pobrać również zależy od pewnych firm, np. Google i Apple. Zarządzają one swymi sklepami z aplikacjami oraz kontrolują i cenzorują aplikacje, jak chcą.

Cel

Cel jest taki, aby żaden podmiot nie miał kontroli nad Twoimi aplikacjami, jeśli zaznaczysz że nikt nie może zablokować aplikacji. Tylko Ty masz prawo dokonywać zmian, a nie jakikolwiek inny podmiot.

Przy pomocy Ethereum programiści mogą korzystać z powiązanej struktury blockchain do udostępniania dzienników, tworzenia rynków i innych możliwości wymagających danych i umów, bez jakiejkolwiek centralizacji.

Ethereum uznawane jest za najbliższego rywala Bitcoin i stanowi również pierwszą platformę oferującą inteligentne kontrakty. Ta funkcjonalność zwiększyła jego popularność i dzięki temu Ethereum zdobyło uznanie na całym świecie.

Ethereum to również druga najbardziej zaufana platforma po Bitcoinie. Aktualna cena rynkowa Ethereum to 228$.

Kluczowa Rola Koparek

Koparki odgrywają niezwykłą rolę w zapewnieniu, że Ethereum funkcjonuje prawidłowo. Przy pomocy kopania Ethereum osiągnięcie celu zdecentralizowanego prowadzenia dokumentacji wydaje się wielce prawdopodobne. Koparki zapobiegają oszustwom i dbają, aby wszystkie transakcje były weryfikowane i zatwierdzane przez całą sieć i aktualizowane na blockchainie.

Proces kopania Ethereum jest taki sam, jak dla Bitcoin. Dla każdej transakcji koparki korzystają wielokrotnie z wyspecjalizowanego sprzętu i metodą prób i błędów odgadują odpowiedzi na łamigłówki, aż któraś odgadnie prawidłowo.

Po rozwiązaniu łamigłówki zwycięzca otrzymuje nagrodę w formie Ether (kryptowaluty) i rozgłasza blok po całej sieci, aby wszystkie węzły go zatwierdziły i dodały do swych własnych dzienników. Nie sposób tu oszukiwać. Koparki nie mogą od razu odgadnąć prawidłowej odpowiedzi. Proces nagradzania w formie Ether zwany jest proof-of-work.

Podsumowanie

Chociaż kopanie wydaje się ciekawym zajęciem, pamiętaj że branża koparek podlega wirowi zmian. Dany element unikatowego sprzętu może po roku stać się przestarzały. Pule kopania pojawiają się i znikają niemal cały czas. Jeśli zatem interesuje Cię kopanie, powinieneś być ciągle świadom zmian w branży i odpowiednio się dostosowywać.